Projekt LIFE16 NAT/PL/000766 LIFE.VISTULA.PL „Ochrona siedlisk ptaków wodno-błotnych w Dolinie Górnej Wisły" jest współfinansowany przez Unię Europejską oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Zofia z Zawadki

Nadajnik:
Ecotone Telemetry  CREX GPS-GSM EX  (ADUL 19)

Data założenia nadajnika:
31.05.2019

Miejsce: 
Zawadka, gm. Miedźna

Ornitolodzy zakładający nadajnik:

dr Jacek Betleja
(Górnośląskie Koło Ornitologiczne, Dział Przyrody Muzeum Górnośląskie w Bytomiu)

dr Mateusz Ledwoń
(Górnośląskie Koło Ornitologiczne, Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie)


Nr obrączki:
metalowa - DN 36838
plastikowa -  A920

Wiek ptaka w momencie obrączkowania:
Dorosły, Adultus, ptak po 3 kalendarzowym roku życia.

Płeć ptaka:
Na podstawie pomiarów biometrycznych jest to prawdopodobnie samica. Nie przeprowadzono badań genetycznych z powodu słabej jakości pobranego materiału do badań. 


Opis:

Nadajnik działa od momentu założenia w maju 2019 i nadaje do listopada 2020. Ptak po lęgach poleciał we wrześniu 2019 trasą przez Korsykę i Sardynię do Algierii i na zimowisko we wschodniej Gwinei. To najbardziej na zachód wysunięte miejsce zimowania ślepowronów z Doliny Górnej Wisły w Afryce. Wracając na lęgowiska zatrzymał się na dłużej w północnej Algierii i w końcu dotarł do Doliny Górnej Wisły dopiero 23 maja 2020. Trasa była też odmienna bo przez Sycylię i w poprzek półwyspu Apenińskiego. Do lęgów przystąpił w innej kolonii niż rok wcześniej, tym razem na stawach w Landeku. Kolejną wędrówkę na zimowiska rozpoczął ponownie we wrześniu i trasą przez Sycylię. 19 listopada 2020 dotarł ostatni sygnał tuż przy granicy Gwinei niedaleko poprzedniego zimowiska. W sumie śledziliśmy ptaka przez blisko 20 tysięcy km. Czekamy na ponowny sygnał z aktualnym położeniem. 

Pobierz: