Projekt LIFE16 NAT/PL/000766 LIFE.VISTULA.PL „Ochrona siedlisk ptaków wodno-błotnych w Dolinie Górnej Wisły" jest współfinansowany przez Unię Europejską oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Olga z Ochab

Nadajnik:
Ecotone Telemetry  CREX GPS-GSM EX   (MLOD 16)

Data założenia nadajnika:
10.06.2020

Miejsce: 
Ochaby, gm. Skoczów

Ornitolodzy zakładający nadajnik:

dr Jacek Betleja
(Górnośląskie Koło Ornitologiczne, Dział Przyrody Muzeum Górnośląskie w Bytomiu)

dr Mateusz Ledwoń
(Górnośląskie Koło Ornitologiczne, Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie)


Nr obrączki:
metalowa - DN 42349
plastikowa -  A868

Wiek ptaka w momencie obrączkowania:
Prawie dorosły - subadultus, ptak w 3 kalendarzowym roku życia.

Płeć ptaka:
Na podstawie pomiarów biometrycznych jest to prawdopodobnie samica. Badania genetyczne potwierdziły, że jest to samica. 


Opis:

Nadajnik działa od momentu założenia w czerwcu 2020 i nadaje do stycznia 2021. Ptak jest na zimowisku w Mali w tzw. wewnętrznej delcie rzeki Niger. To ogromne rozlewiska trzeciej co do wielkości afrykańskiej rzeki zlokalizowane nie w ujściu rzeki ale w środkowym jej biegu wśród pustynnych obszarów. Ptak wędrował do Mali nieznanym dotąd szlakiem zachodnim. Dokonał spektakularnego przelotu, najprawdopodobniej bez żadnego postoju, z południowego wybrzeża Francji, przez Morze Śródziemne i nad Saharą aż do rzeki Niger. Trasę ponad 3100 km pokonał w nie więcej niż 96 godzin (4 doby), co daje średnią prędkość ponad 32 km/h. Czekamy jaką trasę wybierze wracając do nas w kwietniu 2021. 

Aktualizacja opisu - 18.10.2021

Wiosenna trasa powrotu Olgi do doliny górnej Wisły biegła inna trasą niż lot na zimowiska. To częsta trasa ślepowronów przez półwysep Apeniński. Jednak Olga po dotarciu do lęgowisk nie zdecydowała się na założenie gniazda i jedynie odwiedzała kilka miejsc. Później przeleciała do Camargue w południowej Francji trasa jak w rok wcześniej. W połowie października 2021 już doleciała do zimowiska nad jeziorem Czad, podobnie jak w zeszłym roku. Jednak trasa przelotu nad Sahara była odmienna i Olga wybrała zimowisko aż 1800 km na wschód od zeszłorocznego. To kolejna bardzo ciekawa obserwacja wskazująca na bardzo dużą plastyczność w wyborze miejsca zimowania w Sahelu. 

Pobierz: